У Вас есть вопросы?
Свяжитесь с нами сейчас!

+372 8803415

Мы работаем для вас уже с 2006 года!


Оплатите заказ сегодня* до 12:00 и получите товар в пакомате Omniva на следующий день.

Возможна оплата при получении товара в пакомате Omniva. За оплату при получении применяется дополнительный сбор – 10 Евро.

*Предложение не действует в воскресенье.


Если наш товар Вам не подойдет, мы заменим его на подходящий или вернем Вам деньги в полном объёме.



Мы являемся официальными представителями



e-Dog.ee - Эстония

e-dog.ee


Elektrooniliste dressuuri kaelarihmade kasutamine

Sissejuhatus


Viimasel ajal peetakse dresseerijate keskel elavat arutelu - tohib või ei tohi kasutada elektroonilist kaelarihma treeningute ajal, kas selle kasutamine ei ole koerale kahjulik. Ühetähenduslikku vastust sellele küsimusele anda ei saa, kuna eksisteerib palju sorte elektroonilisi kaelarihmu, mida kasutatakse erinevatel eesmärkidel. Mis puudutab tavalisi elektroonilisi kaelarihmu, siis neid võib dresseerimise protsessis kasutada - kuid ainult abivahendina ja tingimusel, et täpselt järgitakse instruktsiooni. Peale selle, kui dresseerija ei lülita koera õpetamise protsessis sisse oma aju, siis ei tööta ka mingid spetsiaalsed vahendid. Teiste sõnadega, mitte kavalad vahendid ei õpeta koera,vaid vahetult tema treener. Kuigi õigel kasutamisel võivad dressuurivahendid (sealhulgas ka elektrooniline kaelarihm) kergendada treeneri elu. Muide, valel kasutamisel, võivad nad teda väga raskendada.

Mõned esialgsed märkused


Kui teie koer on üleliia aktiivne, ei ole vaja arvata, et teie saite mingi erilise, kasvatamisle mittealluva eksemplari. Haugub ta postiljoni peale, tülitab tervisejooksjat, hüppab külalise peale või kaevab aias maad - ta käitub täpselt nii, nagu peabki käituma iga terve koer.

Kahjuks, see absoluutselt normaalne käitumine, võibolla liiga tormiline või valelt ajastatud, mis toob endaga kaasa teie vara rikkumise ja juhuslikud vigastused nii koerale kui ka ümbritsevatele.

Raamatutes dressuuri kohta, loomulikult, on palju nõuandeid, kuidas koera ebasoovitavat käitumist parandada. Kuid kahjuks enamus neis kirjeldatud mooduseid on effektiivsed ainult sel juhul, kui peremees on koera kõrval ja vajadusel saab reguleerida tema tegevust, vastasel juhul ei tööta ka kõige kavalam dressuuri tehnika.

Tujukate koerte omanikud, kes ei allu "raamatukasvatusele", esitavad ühe ja sama küsimuse: " Mida teha, kui koer ennast halvasti üleval peab, aga mina olen liiga kaugel, et sekkuda ja karistada teda ?"

Just sellisteks juhtumiteks on ette nähtud dresseerimise kaelarihm. Ta võimaldab mitte ainult lõpetada iga sõnakuulmatuse akt, vaid aitab ka kaasa ilma kaelarihmata koera "hea tooni reeglite" kinnitamisel.

Loomulikult, nagu ka igas dressuuri metoodikas, oleneb väga palju dresseerijast endast ja sellest, kui õieti ta hakkab elektroonilist kaelarihma kasutama. Sellepärast, ennem kui hakata treenima, on vajalik tähelepanelikult lugeda seda juhendit.


Koera õpetamise põhireeglid.


Töös dresseerimise kaelarihmaga arvestatakse looma loomulikke käitumisvorme. Kuigi iga koer on omamoodi unikaalne, peavad nad õpetamise käigus kõik ennast enam vähem ühtemoodi üleval. Kui koer midagi kuuleb või näeb, siis tema tegevused võivad olla kahesugused: ta kas läheb teda huvitava objekti juurde või vastupidi, kaugeneb temast - tähendab valib põgenemise ja vastasseisu reaktsioonide vahel.

Koer õpib määrama parima õige käitumismudeli vastavalt oma tegevuse tagajärgedele. Kui nad on tal seotud negatiivsete emotsioonidega, siis ta püüab edaspidi neid vältida ja vastupidi, kui positiivsete emotsioonidega, siis korrata.

Kindel situatsioon kinnitub looma alateadvuses. Kuid seda on ilmselgelt vähe. Koer peab ju mitte ainult meelde jätma, et see või teine tegevus kindlas situatsioonis on ebasoovitav, vaid ka aru saama, et sellised tegevused toovad endaga kaasa karistuse ka teistel juhtudel. Samuti on asi ka positiivsete emotsioonide kinnitamisega koera õigel käitumisel.

Arvatavasti juba nende kahe faktori mainimine,mida tuleb koera dresseerimisel meeles pidada - side konkreetsete situatsioonidega ja "põgenemise või vastuseisu reaktsioon" - on piisav selleks, et aru saada: ühe päevaga siin toime ei tule. Selleks, et kardinaalselt muuta koera käitumist on vaja palju kannatust ja teadmisi.

Koera tutvumine kaelarihmaga


Ennem kui alustada dresseerimise kaelarihmaga õpetamist, on vaja harjutada koera saatja ja vastuvõtja väljanägemisega. Nad ei tohi loomas mingeid emotsioone esile kutsuda, siis ei teki tal tulevikus seost kaelarihma kandmise ja karistuse või hoiatussignaali saamise vahel. Vastasel juhul on olemas oht, et teie koer peab ennast hästi üleval ainult nendel juhtudel, kui ta kaelas on vastuvõtja aga teie käes saatja. Koera kaelarihmaga tutvumise ajal ei tohi seadmetes olla patareisid.

Teie esmajärguline eesmärk on sisestada koerale järgmist: mõlemad signaalid, nii hoiatav kui ka karistav, ei tule üldse teilt, ei tule saatvast ega vastuvõtvast seadmest, vaid just nagu tundmatust allikast. Kui see teil õnnestub, õpib koer "ise" karistust vältima, öeldes ära nendest tegevustest, mis teda provotseerivad.

Saatja ja vastuvõtja "süütuse" tõestamiseks dresseerimise protsessis aitavad spetsiaalsed ettevalmistus harjutused, mida tuleb teha mõne minuti kolme päeva jooksul, vastavalt alltoodud skeemile.

Esimene päev

Valmistage ette oma koera lemmikmaius, millest ta kunagi ära ei ütle. Portsjonid peavad olema väikesed (umbes kooli kustutuskummi suurused), et koer ei jõuaks õpetamise ajal kõhtu täis süüa.

Näidake ja andke oma koerale nuusutada saatjat ja vastuvõtjaga kaelarihma. Kui ta seda teeb, kiitke teda maiusega. Korrake harjutust 3-5 korda.

Nüüd pange kaelarihm koerale kaela ja kinnitage ta. Kontrollige kaasasoleva juhendi järgi, et ta paikneks õieti nagu ka tulevastel treeningutel.10 sekundi pärast andke koerale maius ja võtke kaelarihm ära.Järgmine kord,kui te ta uuesti , koera kaela panete, suunake temale saatja ja vajutage natuke nuppe, veendudes ennem, et kummaski seadmes ei ole patareisid. Andke maius. Korrake harjutust 3-5 korda.

Teine päev

Jätkake ülaltoodud harjutuste tegemist. Iga kord, kui panete koerale kaelarihma kaela või võtate ära, andke talle maiust. Korrake harjutust vähemalt 5 korda, vähehaaval suurendades koera kaelarihma kandmise aega (2-4 minuti võrra). Püüdke viia ta kuni 30 minutini.

Ärge unustage suunata saatjat koerale ja vajutada nuppe. Aga peale järjekordse harjutuse lõppu anda talle maiust.
Nagu ka esimesel päeval, patareid saatjast ja vastuvõtjast peavad olema välja võetud.

Kolmas päev

Endiselt andke koerale maiust iga kord, ku te panete kaelarihma kaela või võtate ära. Suurendage pidevalt ta kandmise aja kestvust, viies ta 1-2 tunnini, mitte rohkem. Sealjuures püüdke mitmekesistada harjutuste läbiviimise kohti ja situatsioone, kuhu koer satub: siseruumides, tänaval, kõrvaliste isikute juuresolekul, kui teid pole kõrval, jne.

Ja iga kord, suunates koerale saatja, andke talle peale seda maiust. Saatja pulti on soovitav hoida enda juures terve päeva, püüdke mitte kunagi temast lahkuda, kui koer kannab dressuuri kaelarihma. Saatja korpusel on spetsiaalne klips vöö külge kinnitamiseks.

Patareid saatjasse ja vastuvõtjasse võib panna alles neljandal päeval.

Neljas päev.

Sellel päeval võite panna seadmetesse patareid ja viia läbi esimese tõelise treeningu dressuuri kaelarihmaga.

Töö dressuuri kaelarihmaga


Pange patareid saatjasse ja vastuvõtjasse. Ennem, kui panna koerale kaelarihm kaela, mõelge hoolega, millest alustada. See peab olema situatsoon, kus koer teie arvates allub kergesti õpetamisele ja ei reageeri pisiasjadele. Loom peab meelde jätma, et kindlale tegevusele järgneb tavaliselt hoiatussignaal või karistus. Kui õpetamise käigus tekivad segavad momendid, siis on väga võimalik, et ta seob saadud karistuse mitte oma käitumisega, vaid millegi muuga. Näiteks, kui te karistate teda ruumi siseneva inimese peale hüppamise eest, võib ta otsustada, et kõiges on süüdi külaline, aga mitte tema kohatu käitumine. Esimese dresseerimise ajal peate te asuma nii ligidal oma koerale, et täpselt näha tema reaktsiooni karistusele. See võimaldab teil määrata, kas kaelarihm töötab hästi ja kui tundlik on aparaadiga antav signaal.

Jätkake treeningut, muutmata tema tingimusi seni, kuni koer saab lõplikult selgeks esimese tunni: konkreetne pahandus - järgneb karistus. Alles pärast seda võite üle minna uutele probleemidele ja situatsioonidele. Tänu sellisele rangele valikule saab loom aru, et tal on vaja vältida kindlat tegevust, vaatamata teda välja kutsuvatele põhjustele. Järk järgult selliste keeldude nimekiri laieneb.

Karistuse taseme reguleerimine.


Ennem, kui koera esimest korda karistada, veenduge, et on valitud õige saadetava impulsi tase. Ärge unustage, et aparaat on seadistatud tehases, s.t. teie koera mõõtmeid arvestamata. Aga see on väga tähtis näitaja. Väikestele koertele on vajalik nõrgem impuls, kui suurtele. Rangem karistus on vajalik ka juurdunud põikpeadele. Kuid vaatamata koera mõõtmetele ja iseloomule tuleb dresseerimist alustada esimesest karistuse tasemest.

Kui teie koer elektrilisele impulsile kuidagi ei reageeri, siis hakate tema tugevust vähehaaval suurendama, kuni saavutate soovitud tulemuse, s.t. koera ebasoovitav käitumine paraneb.

Kuidas tavaliselt toimub dresseerimine


Peale karistus - impulsi ei tohi koer vinguda, haledalt niutsuda või hüpelda. Kuid, kui see esimesel treeningul siiski tomub, ei tasu muretseda: esimene reaktsioon on alati kõige intensiivsem. Järk-järgult ootamatuse effekt kaob, reaktsioon impulsile nõrgeneb ja, tahaks loota, te saavutate edu: koer kasvab ümber ja hakkab ennast rahulikult üleval pidama. Positiivse tulemuse puudumine räägib sellest, et te kasutate liiga nõrka elektrilise impulsi taset. Karistuse jõu suurendamist ei ole vaja karta: dresseerimis kaelarihma vastumõju on täiesti valutu. Koer on hämmingus, püüab aru saada, mis toimub, kuid valu ei tunne. Vaadake, kui ruttu kaovad peale impulsi andmist välimised rahutuse tundemärgid, kas see pole mitte tunnistuseks sellest, et karistus pole üldse julm. Kui ta oleks selline, keerleks koer valust kaua. Et teile saaks selgeks, mida tunneb karistatud loom sellel momendil, meenutage, mida te tundsite, kui peale televiisori puutumist saite staatilise elektri laengu. Arvatavasti, tõmbasite te kohe käe ära, võibolla isegi karjatasite, kuid tunnistage, et mitte valust, vaid rohkem ootamatusest.

Peale seda, kui koer "tutvub" karistusega, ütleb ta harilikult ära ebasoovitatavatest, peremehe arvates, tegevustest. Tihti juhtub see juba peale esimest dressuuri nädalat. Paljud koeraomanikud kiirustavad sellel põhjusel järeldust tegema, et neid muretsema pannud probleem on edukalt lahendatud. Erandjuhtudel võib see tõesti tõeks osutuda, kuid enamasti selgub, et on vara endaga rahul olla ja dressuuri tuleb jätkata.

Enamus koeri, kui mitte kõik 100%, püüavad saadud kogemust üle kontrollida, äkki järgmine kord karistust ei tule... Kui te ükskõik kuidas muudate oma "vastust" tema tembule, siis võib ta arvata, et te kiitsite tema tegevust. Karistus peab olema analoogiline eelmisele, siis ei hakka koer enam kaua vastu.

Peale õppeperioodi lõppemist, pange kaelarihm kaela alati, kui situatsioon võib tuua endaga kaasa sõnakuulmatuse. Koer jätab meelde konkreetse situatsiooni ja kui ta muutub või ilmuvad mingid segavad momendid, võib ta esimest korda peale mitut nädalat "murduda". Aga kui tal ei ole kaelarihma kaelas, jääb temp karistamata ja see võib väga halvasti mõjuda üldisele dressuuri tulemusele. Oleks ta nagu alati kohal, järgneks karistus koheselt.

Hoiatuse ja karistuse kasutamine


Ärge kiirustage karistamisega, alustage hoiatamisest. Ja tingimata tehke mitte vähem kui 2 sekundiline paus, andes sellega koerale võimalus ennast parandada.

Hoiatust kasutatakse erinavatel juhtudel. Üks ja sama käitumine võib olla normaalne ühes situatsioonis ja vastuvõetamatu teises. Näiteks, teile meeldib, kui koer võtab võõraid inimesi vastu haukumisega ja te isegi kiidate teda selle eest, aga kohe kui haukumine muutub liiga valjuks ja pikaks, haarate te hoiatussignaali nupu järele.

Hoiatamine sobib sellel juhul, kui teie käsklusele ei järgne vastavat reaktsiooni. Ütleme, et koer jookseb orava järel ja ei pööra teie hüüetele, lõpetada see jooksmine, tähelepanu. Hoiatussignaal sunnib ta aru pähe võtma ja teie juurde tagasi tulema.

Karistus teenib karistuseks või igasuguse näotu käitumise lõpetamiseks. Kui koer on kange ja ei kuula, siis võite julgelt kasutada karistust. Aga kui te lasite õige momendi mööda ja koer tegeleb juba millegi muuga, siis on hilja karistada.

Kui koer jätkab enda halvasti ülevalpidamist, vaatamata sellele, et te valisite karistuse, siis hoidke nuppu põhjas umbes kolm sekundit. Kui koer ka peale seda ei regeeri kiiratavale impulsile, siis tõstke tema taset (vt. juhendit) ja vajutage uuesti nuppu.

Üldised soovitused dresseerimiseks.


Sõltumata teie poolt valitud elektroonilise kaelarihmaga dressuuri vormile, peab alati meeles pidama järgmist.



  1. Treeningul tuleb läbi töötada ainult ühte situatsiooni ja ühte käsklust. Ärge püüdke õpetada koerale mitut asja korraga: ta ei saa siis aru, mille eest nimelt teda karistatakse.
  2. Olge järjekindel ja karistage koera alati, kui ta ennast halvasti üleval peab. Kui te sekkute ainult 70-80% juhtudest, siis te vaevalt saavutate optimaalse tulemuse. Aga nii piisab kindla käitumismudeli kinnitamiseks täiesti 10-15 karistusest.
  3. Kui on teada situatsioon, mis kutsub esile koera halva käitumise, siis ärge oodake millal see juhtub, vaid püüdke ta kunstlikult esile kutsuda. See tõstab teie võimalusi lõpliku edu saavatamiseks.
  4. Ärge liialdage dressuuri rangusega. Püüdke läbi ajada minimaalse karistuste kogusega.
  5. Vältige koera omapead jätmist nendes situatsioonides, kus ta ennast tavaliselt halvasti üleval peab. Sellistel momentidel peate te kõrval olema, et kontrollida teda ja vajadusel dressuuri kaelarihma kasvatuslikke võimalusi kasutada.


Konkreetsete halva käitumise juhtumite parandamine


Dresseerimis kaelarihm on välja töötatud koerte kasvatamiseks ja erinevate halva käitumise vormide parandamiseks: siia kuuluvad inimeste peale hüpped, mööbli rikkumine, maa kaevamine, uste kraapimine, valju haukumine, jne. Seal juures peate teie olema läheduses (mitte kaugemal kui 20 meetri).

Ärge kunagi kasutage dresseerimis kaelarihma ükskõik millise agressiivse käitumise parandamiseks või hammustamise eest karistamiseks. Sellisel juhul on vaja nõu pidada profesionaalse dresseerijaga.

Üldised dressuuri kaelarihma kasutamise reeglid


  1. Hoiatava või karistava signaali impulsi saatmise nupu peale on vaja vajutada sellel momendil, kui koer ennast halvasti üleval peab.
  2. Kui koer kuuletub, siis lõpetage karistus ja kiitke looma.
  3. Olge valmis iga moment koera hoiatama või karistama. On raske ette arvata, kuidas loom ennast ühes või teises situatsioonis üleval peab.
  4. Vajutades hoiatus või karistussignaali ärge rääkige koeraga. Aga kui hakkab ennast hästi üleval pidama - siis on teine asi.


Kuuletumise dresseerimine


Dreseerimise kaelarihm on väga mugav kõikide kuuletumise treeningute jaoks, sealhulgas põhitase, laiendatud ja spetsiaalne. Vaatamata teie poolt antud ülesandele on töös vaja järgida järgmisi reegleid:

1. Veenduge, et koer vähemalt üldjoontes saab aru, mida te temalt nõuate. Dresseerimist on parem alustada piiratud alal ja jalutusrihmaga.
2. Käsklus antakse ainult üks kord. Kui te kasutate sealjuures koera hüüdnime, siis ärge seda unustage.

Peale käskluse andmist oodake paar sekundit, et koer võiks temalt nõutava tegevuse age treeningu algusegatäita. Kui ta teeb õieti, siis kiitke teda. Kui valesti - karistage. Kohe, kui viga on parandatud, laske nupp lahti ja kiitke koera.


Dresseerimise kaelarihma kasutamine koos teiste dresseerimiseks ette nähtud elektrooniliste vahenditega.

Olge väga tähelepanelikud, kui te koos dresseerimise kaelarihmaga kasutate ka teisi dresseerimise vahendeid.

Kasutades jalutusrihma, kinnitage ta tavalise kaelarihma külge. Kasutada jalutusrihma, mis on kinnitatud dresseerimise kaelarihma külge on sama, mis tirida koera dresseerimise kaelarihmast - ohtlik, sest temas olevad metallosad võivad kahjustada koera kaela. Veenduge, et tavaline kaelarihm asub dresseerimise kaelarihma peal, see aitab vältida vastuvõtva seadme puutumist vastu dresseerimise kaelarihma.

Meelespea

Range alljärgnevate reeglite järgimine kaitseb teid ja teie koera võimlike ebameeldivuste eest.


  1. Ennem, kui hakata tööle dresseerimise kaelarihmaga, lugege tähelepanelikult juhendit.
  2. Ärge kiirustage treeningu algusega, las koer harjub ennem mõne päeva jooksul kaelarihma ja tema elektrooniliste seadmetega.
  3. Esimese elektroonilise dresseerimise ajal ei tohi koeral olla häirivaid momente, ta peab täpselt aru saama, mille eest nimelt teda karistatakse.
  4. Esimeste karistuste ajal olge koera kõrval ja jälgige tähelepanelikult tema vastureaktsiooni.
  5. Ärge hajuge. Üks treening - üks situatsioon, üks käsklus.
  6. Ekonoomsemaks patareide kasutamiseks lülitub vastuvõtja automaatselt välja 45 minutit peale teie viimast nupule vajutamist.